Jdi na obsah Jdi na menu
 


Úspěch

9. 2. 2012

Díky úspěchu alba Kerplunk se začala řada významných nahrávacích společností zajímat o Green Day. Nakonec kapela v přátelském vztahu opustila Lookout! a upsala se pro Reprise Records po přitahování pozornosti producenta Roba Cavallo. Skupina byla ohromena jeho prací s kolegy z Kalifornské kapely The Muffs a později uvedli, že Cavallo „byla jediná osoba, ke které jsme mohli opravdu mluvit a navázat s ní spojení“. Přidáním se ke společnosti Reprise si Green Day získali u mnoha punk-rockových fanoušků označení sellouts (zjednodušeně: zrádci). Odrážející tuto skutečnost, Armstrong řekl v roce 1999 magazínu Spin: „Nemohl jsem se vrátit na punkovou scénu, kdybychom nebyli největší úspěch na světě nebo největší fiasko … Jediná věc, kterou jsem mohl udělat, bylo vzít svoje kolo a jet kupředu.“ Po upsání se společnosti Reprise kapela začala pracovat na nahrávání významného alba, a tím bylo Dookie.

Nahráno během tří týdnů a vydáno v únoru 1994 – album Dookie se stalo komerčním úspěchem, také za značné pomoci MTV, díky hraní videoklipů písniček Longwiev, Basket Case a When I Come Arround, přičemž všechny tři se umístily na první příčce v žebříčku Modern Rock Tracks. V tomto roce se Green Day angažovali v celostátní tour s queercorovou (hnutí queercore) kapelou Pansy Division jako zahajovací číslo. 9. září roku 1994 při performanci u Boston Esplanade byl kvůli výtržnictví přerušen koncert a ke konci běsnění bylo zraněno na 100 lidí a 45 lidí bylo zatčeno. Skupina se připojila k sestavám vystupujících na festivalu Lollapalooza a Woodstock 1994, kde začali neslavný boj. Během koncertu si člen ochranky spletl basistu Mikea Dirnta s fanouškem napadajícím podium a vyrazil mu několik zubů. Viděno miliony lidí skrze pay-per-view televizi, performance na Woodstocku 1994 pomohla Green Day k získání pozornosti a uznání veřejnost a album také dosáhlo ceny diamond album. V roce 1995 Dookie vyhrálo cenu Grammy (Best Alternative Album) a kapela byla nominována na devět cen MTV Video Music, zahrnující také Video of the Year.

V roce 1995 byla vydána písnička J.A.R., která se objevila jako soundtrack ve filmu Angus. Písnička se umístila na prvním místě v žebříčku Modern Rock Tracks časopisu Billboard. Za písničkou následovalo čtvrté studiové album, Insomniac, které se objevilo na pultech na podzim roku 1995. Insomniac bylo temnější a tvrdší odpovědí na čerstvou popularitu, ve srovnání s více melodickým Dookie. Vydané písně z tohoto alba byly Greek Stink Breath, Stuck With Me, Brain Stew/Jaded a Walking Contradiction. Přesto, že album nezaznamenalo takový úspěch jako Dookie, v USA se prodaly 2 miliony kopií. Kromě toho album vyhrálo v roce 1996 nominace na Favourite Artist, Favourite Hard Rock Artist a Favourite Alternative Artist v cenách American Music a videoklip Walking Contradiction byl nominován na cenu Grammy (Best Video, Short Form) a k tomu ještě Best Special Effects v cenách MTV Video Music. Po tom všem kapela náhle zrušila turné po Evropě, podle svých slov kvůli vyčerpání.

Zdroj: www.wikipedia.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář